09 januari 2026

Khamenei förutspår Trumps fall


Irans högste ledare ayatolla Ali Khamenei har uppmanat till enhet mot våldsamheter då massprotester fortsätter att skaka landet. Israels och USA:s ombud är aktiva över hela landet-

I ett tal som sändes på iransk statlig TV på fredagen varnade Khamenei för protesterna, som en komplott av utländska fiender, främst USA.

Det är ett fundamentalt sant påstående eftersom det i grunden är USA:s sanktioner och USA/Israelskrigföring som förorsakat det fall i den iranska valutans värde som utlöste protester bland köpmän i december, protester som skickligt fångats upp av regimmotståndare av olika halt.av listan

Khamenei anklagade demonstranterna för att agera på uppdrag av USA:s president Donald Trump. Han sa att upprorsmakare attackerade offentlig egendom och varnade för att Teheran inte skulle tolerera människor som agerade som "legosoldater för utlänningar". Han anklagade Trump för att ha händer "fläckade med iraniernas blod".

Han passade även på att förutspå Trumps fall till följd av de hårdnande motsättningarna i USA.

Khamenei sade i sitt tv-tal att demonstranterna ”förstör sina egna gator för att göra ett annat lands president glad”, med hänvisning till Trump.

En publik hördes skandera: ”Död åt Amerika!”

Teheran kämpar för att få kontroll över situationen, som har sett dussintals demonstranter och minst fyra medlemmar av säkerhetsstyrkorna dödas sedan demonstrationerna började den 28 december.

Medan president Masoud Pezeshkian har uppmanat till återhållsamhet och att staten lyssnar på "äkta" klagomål, har andra röster varnat för att myndigheterna inte kommer att visa någon mildhet och noterat att protesterna har fått stöd från "utländska fiender".

Protesterna mot ekonomiska svårigheter utlöstes av butiksägare i Teheran som var ilska över ett kraftigt fall i rialvalutan.

Myndigheterna stängde av internetåtkomsten på torsdagen, tydligen i ett försök att undertrycka proteströrelsen. Avstängningen fortsatte på fredagen, medan telefonsystemet också var nere och flygbolagen ställde in flygningar in och ut ur landet.

Åtminstone delvis är dock iranska nyhetsmedia som PressTV tillbaka. på fredag eftermiddag.

Trump upprepade på torsdagen ett hot om att hans land inte skulle tillåta Teheran att döda demonstranter. Själv har han just dödat ett fyrtiotal hjältemodiga venezoleaner som försvarade sitt land.

Iran har ”fått starka besked … att om de gör det, kommer de att få betala”, sa han till en intervjuare.

Den amerikanska presidenten har dock uteslutit ett möte med Irans självutnämnda "kronprins" Reza Pahlavi, vilket antyder att Washington inte är redo att stödja en efterträdare till regeringen i Teheran om den skulle kollapsa.

Pahlavi, son till Irans siste shah, som störtades av den islamiska revolutionen 1979, har uppmanat till fler demonstrationer.

Israels kulturarvsminister Amichai Eliyahu har avslöjat att israeliska agenter för närvarande är aktiva i Iran.

I en intervju med Israels arméradio diskuterade Eliyahu israeliska operationer i Iran under det senaste året och hävdade att aktiviteter pågår, enligt tidningen Israel Hayom.

Han sa: "När vi attackerade Iran förra året befann vi oss på deras territorium och visste hur vi skulle förbereda marken för attacken. Jag kan försäkra er om att vårt folk arbetar där just nu."

Med hänvisning till Irans interna situation och eventuell israelisk inblandning tillade han: "Agerar de nu direkt för att störta regimen? Nej. Agerar de för att säkerställa att Iran inte kan hota oss från alla andra aspekter? Ja."

Den USA-baserade iranske ekonomen Djavad Salehi menar att devalveringarna i Iran de senaste årtionden har kompenserats genom subventioner av nödvändighetsvaror så att fattigdomen inte har ökat.

Även den nu aktuella vågen av valutanedskrivning kan komma att kompenseras för att återställa levnadsstandarden, menar han. 

"Västerländska medier som förespråkar att regimen ska ersättas av en USA-vänlig (läs foglig) regim åberopar spöket om en förestående kollaps för att misskreditera diplomatin. För flera år sedan beskrev  Atlantic den kraftiga devalveringen efter skärpningen av sanktionerna under Obama-eran 2011 som bevis på en döende ekonomi. Nästan 15 år senare lider ekonomin men den lever fortfarande.

Tack vare kontantöverföringar och subventioner har människor åtminstone råd att köpa sitt dagliga bröd, barn går i skolan och bussarna går."

Stefan Lindgren

Källor: mid east monitor 9/1, press tvhttps://djavadsalehi.com/2026/01/07/irans-currency-real-and-nominal-depreciation/






Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Underteckna med ditt namn.