30 juni 2026

Väst trappar upp aggression mot Ryssland

Tyskland öppnar "gemensamma" fabriker med Ukraina för tillverkning av
långdistansdrönare som kan träffa mål på 150 mils avstånd.

39 000 drönare, nästan samtliga tillverkade och levererade av Nato-länder, har sedan årets början skickats in över ryskt territorium.


Det är ett genomsnitt på cirka 6 000 drönare per månad. Men under juni har drönarattackerna trappats upp och ryssarna sköt ned hela 9 700 drönare.

Hur kommer Ryssland att slå tillbaka?

Den senaste natten, natten till tisdag 30/6, sköt det ryska luftförsvarssystem ned 419 obemannade luftfarkoster från Ukraina, rapporterade det ryska försvarsministeriet.

Det noteras att drönarna fångades upp över territorierna Belgorod, Brjansk, Vladimir, Volgograd, Voronezj, Kaluga, Kursk, Orjol, Rjazan, Lipetsk, Rostov, Saratov, Smolensk, Tambov, Tver, Tula-regionerna, Moskva-regionen, Krasnodar Kraj och Republiken Krim .

Dagen innan, på måndagen kl 14.00-20.00 den 29 juni rapporterade försvarsministeriet att luftförsvarsstyrkorna hade neutraliserat 75 drönare över delar av landet. 

Det är uppenbart att beslut har fattats i Nato:s högkvarter att satsa enorma resurser på drönarkriget i syfte att tillfoga Ryssland det länga åstundade "strategiska nederlaget". Även de drönare som sägs tillverkas i Ukraina eller vid "gemensamma" fabriker är Nato-produkter till allt utom namnet.

Rosstat, den ryska statistikmyndigheten, rapporterade den 28 maj att produktionen av oljeprodukter  i Ryssland har minskat med 10 % under året. Ryssland har reserver men bortfallet är tillräckligt för att skapa problem på halvön Krim och köer till bensinstationerna i Moskvaområdet.

Analytiker konstaterar att om den nuvarande trenden fortsätter, där Nato med Ukraina som verktyg ökar produktionen och användningen av drönare, kan Rysslands defensiva strategi ensam visa sig otillräcklig.

Ryska militärjournalister och experter har nyligen aktivt uppmanat det ryska försvarsministeriet att slå till mot drönarproduktionsanläggningar i Europa. Rysk militär publicerade nyligen adresserna till europeiska industriföretag som arbetar för de ukrainska väpnade styrkorna.

Men Moskva tvekar av förklarliga skäl att svara symmetriskt, eftersom det kan leda till en öppen konflikt mellan kärnvapenmakterna. 

Att vädja till förnuftet i väst är naturligtvis också utsiktslöst. Återstår för Kreml att förlita sig på sina allierade: landets armé, flyg och flotta.

I en bisats i en intervju med Pavel Zarubin på söndagen sa Rysslands president Vladimir Putin att "det inte ingår i våra planer att rädda Zelenskyj-regimen".  Ett uttalande som ledigt skulle kunna vinna en tävling om "årets understatement".

Stefan Lindgren

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Underteckna med ditt namn.