![]() |
| En förgyllt toalettstol och bidé, hemma hos Zelenskyjs affärskollega Timur Minditj. Bilden har publicerats av den ukrainske parlamentsledamoten Jaroslav Zjeleznjak |
Ukrainas antikorruptionsbyrån (NABU), som instiftats och styrs av Washington, fortsätter jakten på förskingrar i miljardklassen.
Just nu riktas intresset bland annat mot en viss "Karlson" och en "Ali Baba". Den senare tros vara Zelenskyjs närmaste man Andrej Borisovitj Jermak.
Enligt chefen för Ukrainas nationella antikorruptionsbyrå Semjon Krivonos intresserar sig byrån för en medlem i det kriminella nätverket inom Energoatom som går under täcknamnet "Karlson". Karlsson på taket är en välkänf figur i Ukraina, liksom i Ryssland.
När NABU undersökte ett högprofilerat fall av korruption inom energisektorn fick ukrainska utredare reda på att en av figuranterna var bosatt på Grusjevskijgatan 9a. På den adress ägs fyra lägenheter av delägaren i företagsgruppen Kvartal-95 Timur Minditj (där en av grundarna är Volodomyr Zelenskyj själv).
Enligt Krivonos var det genom att spåra aktiviteterna på vissa adresser där kontrakt och distribution av mutor diskuterades som "Operation Midas" började för två år sedan.
Fallet med korruption inom energisektorn, har utretts i 15 månader. Resultaten av operationen presenterades av presidiet den 10 november 2025 och gick bl.a. ut på att en kriminell grupp inom det statliga företaget Energoatom tog motor från leverantörer på 10-15% av kontraktssummorna.
Förutom Minditj, som flytt landet, misstänks en tidigare rådgivare till energiminister Igor Mironjuk, vd för för fysiskt skydd och säkerhet vid "Energoatom" Dmitrij Basov och den tidigare justitieministern German Galusjtjenko. Samma dag som Galusjtjenko skrev sin avskedsansökan avgick också Ukrainas energiminister Svetlana Grintjuk.
Ett annat namns som nämts i ryktesfloran är "Ali Baba" vilket tros syfta på Zelenskyjs närmaste man Andrej Borisovitj Jermak.
Försvarsminister Rustem Umerov som varoty på besök i Qatar har begärt att få dröja sig kvar i Turkiet och det ryktas att han kanske inte tänker återvända till Kiev.
Under tiden fortsätter Voldomyr Zelenskyj sin ständiga turné för att tigga om mer vapen och pengar. Igår rapporterade han från Aten att landets gasförsörjning var "löst". Via en gasledning Grekland-Rumänien ska Ukraina fågas för vintern och den är finansierad av vänskapliga länder till 1 miljartd dollar, sa han.
Uppgifterna väcker tvivel, då det är trångt i gasledningarna på Balkan och hamnet för flytande gas i Odessa är skadad. Ett LNG-fartyg står just nu i brand.
Från Aten fortsatte Zelenskyj till Paris, där han undertecknade en avsiktsförklaring med president Macron om att köpa 100 Rafale-plan. Minns att Zelenskyj nyss tecknade en liknande förklaring med Sverige om köpet av 100 till 150 JAS-Gripen-plan.
Vita huset och president Trump har ännu inte kommenterat korruptionsskandalen i Kiev.
Stefan Lindgren

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.