Aleksej Volin, VD för det statligt ägda företaget Russian Satellite Communications, säger att ryska användare har lyckats hacka det amerikanska GPS-systemet för att få mer exakta geolokaliseringsdata.
"Vi har en mycket begåvad befolkning. Många användare har framgångsrikt lärt sig att hacka GPS-systemet och få geolokaliseringsdata från källor som de formellt inte kan få tag på. Vi klagar inte ens, eftersom vi anser att kreativitet och tekniska framsteg bör uppmuntras på alla möjliga sätt", sa Volin.
På frågan om det inte hämmar utvecklingen av det egna ryska lokaliseringssystemet GLONASS sa Volin att det är omöjligt att tvinga fram tjänster, och att man inte behöver varna folk för att "förstöra andras egendom" – särskilt inte under dagens förhållanden med krig i Ukraina.
"Vi behöver människor som vet hur man förstör andras egendom. De är mycket efterfrågade nu, och inte bara i det civila livet".
TASS (förbjudet i EU)
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.