25 juli 2026

Helgdagskväll i timmerkojan

Västvärldens nya stil

Min morfar levde med en kristallmottagare. Med Sveriges radios nyheter kunde han hålla sig hyfsat orienterad om andra världskrigets förlopp.

Idag fungerar inte det. Censuren har blivit starkare. Man måste lyssna på "andra sidan" för att få en någorlunda bild.

Ryska försvarsstaben meddelar att 5 249 drönare av flygplanstyp har skjutits ned under veckan. 32 människor skadade och 6 döda. Vilket västmedia rapporterar det?

TRUMP har fått igenom sin militärbduget med 216 röster för och 212 emot. I fråga on anslagen till Irankriget var marginalen ännu mindre, röstsiffrorna 216-212.

Efter mellanårsvalet lär det bli andra bullar. Riksrättsåtal väntar, skriver Seymour Hersh. Trumpadministrationen har systematiskt mörkat förlusterna. På amerikanska CBS framkommer att 150 amerikanska läkare har skickats till militärsjukhus i Tyskland för att ta emot sårade från USA:s baser i Mellanöstern.

Idag lanserade Trump sin "ljusa idé" att Iran ska betala för skadorna på fartyg som mot kuststaternas order försöker passera Hormuzsundet. USA sitter ju redan på enorma summor (17 miljarder dollar) som beslagtagits i tidigare skeden.

HELA VÄSTVÄRLDEN framstår som ett gäng ur "Pirates of the Carribean". Idén att konfiskera tillgångar griper omkring sig. 

De fartyg som USA uppbringar utanför Persiska viken förs till USA:s västkust där de töms på lasten varpå både fartyg och last går på auktion till förmån för USA:s statskassa.

EU har nyss beslutat att de fartyg ur den ryska s k skuggflottan som uppbringas helt enkelt ska konfiskeras tillsammans med sin dyrbara last. 

Tror någon att det hjälper situationen på oljemarknaden där det råder brist på 1-2 miljoner fat om dagen?

Förstår ingen i Bryssel att Ryssland i slutänden kan konfiskera europeiska tillgångar i Ryssland, som är mycket större än de ryska i Europa?

EU sänker samtidigt pristaket för rysk olja till 44 dollar/fat. Tror någon att Bryssel hittar någon som vill sälja till det priset. Rysslands inkomster av olja och oljeprodukter steg med 60% i juni i år jämfört med juni förra året.

MEN NÅGON FRODAS på den här situationen. Al Jazeera har idag ett reportage som visar att världens dollarmiljardärer, nu över 3 000,  äger nästan lika mycket som den fattigaste hälften av världens befolkning tillsammans.

Under de kommande fem åren tros dollarmiljardärerna bli 25 % fler på grund av AI (och krig glömde Al Jazeera att tillägga).

Igår träffade ryska missiler en vapenmässa i Kiev och dödade 10 personer. Arrangören är nu mistänkt för delaktighet i attacken. Att ordna en vapenshow mitt under ett blodigt krig verkar absurt, och att det fanns ryska vapenföretag bland utställarna är rent makabert.

Stefan Lindgren





 

 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Underteckna med ditt namn.