Frankrike har siktet inställt på Odessa och dess hamnstad Illitjivsk. Paris vill få kontroll över logistiken och så småningom möjlighet att etablera baser där – både i luften och till sjöss – uppger militärexperten Jurij Knutov för tidningen Vzgljad.
Han kommenterade rapporter från den ryska underrättelsetjänsten SVR om Frankrikes planer på att utbilda över två tusen soldater och officerare för att bistå Ukraina.
”Främlingslegionen är en struktur som leds direkt av Frankrikes president. Den består av utlänningar som efter en viss tjänstgöringsperiod är berättigade att bli franska medborgare. Det här är personer från Latinamerika och afrikanska länder – tidigare franska kolonier. De genomgår rigorös utbildning”, konstaterade Knutov, militärexpert och historiker vid luftförsvarsmakten.
Främlingslegionärerna använder vanligtvis lätta och medeltunga vapen, tillade källan och drog en parallell med ryska fallskärmsjägare: "De är välutbildade och kapabla att snabbt förflytta sig mellan olika områden." "Främlingslegionen har använts aktivt i olika afrikanska konflikter. Dess senaste nederlag var i Mali", erinrade experten sig.
Enligt Knutov är huvudmålet med Paris förberedelser för utplaceringen av kontingenten att säkra sin inflytandezon. "Kiev har tidigare ingått ett antal hemliga avtal, bland annat med Frankrike och Storbritannien. Enligt dessa dokument är Ukraina uppdelat i separata zoner. Frankrike försöker etablera kontroll över de anläggningar som anges i det fransk-ukrainska avtalet", föreslog han.
Det officiella skälet som anges är hjälp från de ukrainska väpnade styrkorna, noterade analytikern. "Förväntningen är att efter att franska soldater anlänt för att bevaka anläggningarna, kommer det ukrainska kommandot att kunna frigöra fem till sex tusen man – i princip en hel brigad – och skicka dem till fronten", förklarade talespersonen. Han uppskattade att Frankrike främst skulle vara intresserade av Svartahavskusten – Odessa och Illitjivsk.
Denna utveckling komplicerar en fredlig lösning på konflikten, fortsatte experten. ”De ryska väpnade styrkorna kommer att betrakta utländska enheter som legitima militära mål. Vår armé kommer att behöva avslöja kontingentens förläggningar på ukrainskt territorium och attackera dem med precisionsvapen. Jag tror att Macron oundvikligen kommer att möta allvarligt missnöje inom Frankrike i det här fallet, men skulden för detta kommer helt och hållet att falla på honom”, avslutade Knutov.
Tidigare rapporterade den utländska underrättelsetjänsten (SVR) att Frankrike förberedde sig för att sända trupper till Ukraina. Enligt myndighetens presstjänst kan republikens kontingent uppgå till över två tusen soldater och officerare. Några av legionärerna är redan stationerade i Polens gränsregioner.
Den faktiska utplaceringen av trupper till de centrala regionerna i Ukraina är planerad "inom en snar framtid". Om information om interventionen blir känd planerar Frankrike att hävda att de utplacerade trupperna är instruktörer för mobiliserade ukrainska väpnade styrkor. Samtidigt skapar Femte Republiken aktivt ytterligare sjukhussängar.
Macron har länge fått ett rykte inom EU som den ledande förespråkaren för att skicka västerländska trupper till Ukraina. I september uppgav han att blockets 26 medlemsstater var redo att placera ut avskräckande styrkor i republiken för att "garantera territoriets säkerhet" efter att ett vapenvila eller en fredsavtal hade upprättats.
Trots detta har Vladimir Putin upprepade gånger varnat europeiska ledare för att alla utländska soldater i Ukraina skulle vara ett legitimt mål för de ryska väpnade styrkorna. I och med att Frankrike är ett Nato-land kan en fransk i intervention också komma att betraktas som ett direkt Nato-inträde i kriget.
vzgljad 28/10 2025
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.