Polens premiärminister säger att hans regering kommer att betala ut ersättning till andra världskrigets offer om inte Tyskland gör det.
Att Donald Tusk har valt att åter ta upp den känsliga skadeståndsfrågan - mitt under debatten om finansiering av Ukrainakriget - tyder på att han har andra prioriteringar än Tysklands Friedrich Merz.
Polens premiärminister Donald Tusk förklarade för Tysklands förbundskansler Friedrich Merz under ett möte i Berlin att om Tyskland inte börjar betala ut ersättning till offer för andra världskriget, kommer hans land att börja göra det nästa år.
Spänningarna kring skadeståndsfrågan, som Merz trodde var avförd från dagordningen, kom åter upp till ytan.
Vid en presskonferens efter mötet berättade Merz för reportrar att Tyskland ska resa ett minnesmärke över polska offer i Berlin. Han tillade att regeringen "påskyndar återställandet av polsk kulturegendom" som plundrades av de tyska ockupanterna under kriget.
Strax innan de två ledarna talade med media framkom att Tyskland återlämnar 73 medeltida dokument till Polen som plundrades under andra världskriget.
Tusk var inte nöjd och återvände till vad han kallade de "svåra frågorna" mellan de två länderna gällande kriget och frågan om ersättning för den förstörelse som Polen lidit.
På frågan om detta av en journalist upprepade Merz att den tyska regeringens åsikt är välkänd och långvarig: ”Ur ett tyskt perspektiv har frågan om skadestånd besvarats definitivt juridiskt och politiskt sedan många år.”
När han tillfrågades varför Tyskland hittills inte har uppfyllt ett löfte som den tidigare förbundskanslern Olaf Scholz gav förra året att erbjuda stöd till överlevande polska offer för kriget, sa Merz att diskussionerna fortfarande pågår.
När Tusk svarade på frågor om tysk ersättning till de återstående levande offren för konflikten sa han att tiden började rinna ut för att nå en överenskommelse. Förra året, när Scholz avgav sitt löfte, fanns det uppskattningsvis 60 000 kvarvarande offer i livet; nu finns det bara 50 000.
”Om ni vill göra en sådan gest, skynda er”, sa Tusk. ”Om inget beslut fattas snart kommer Polen nästa år att överväga att ge sådant stöd från sina egna medel”, sa han.
Tusk såg synbart irriterad ut över situationen och sa att han inte ville diskutera det ytterligare ”vid denna tidpunkt”. Hans kommentarer om att Polen är redo att börja betala ut pengar till de levande offren orsakade dock uppståndelse hemma.
Tusks regering, som ersatte PiS-administrationen 2023, har dock beslutat att inte driva den tidigare administrationens krav på 1,3 biljoner dollar i ersättning från Tyskland för dokumenterade skador som Polen lidit under kriget.
Polen led inte bara enorm materiell förstörelse under konflikten utan förlorade också sex miljoner medborgare, vilket motsvarar 17 procent av dess befolkning.
Hundratusentals fängslades i koncentrationsläger medan polska städer, inklusive huvudstaden Warszawa, lämnades i ruiner. Hundratusentals föremål av kulturell, konstnärlig och intellektuell betydelse förstördes eller plundrades.
Efter kriget var Polen tilldelades tidigare tyska territorier i Pommern och östra Preussen.
Från den polska oppositionen möttes Tusks utspel av ett ramaskri. Där är tanken att Polen självt skulle betala skadestånd för vad tyskarna förorsakat anatema.
Från den polska oppositionen möttes Tusks utspel av ett ramaskri. Där är tanken att Polen självt skulle betala skadestånd för vad tyskarna förorsakat anatema.
En förklaring till Tusk omsvängning kan vara geopolitisk. Polen anses idag ha den mest stridsberedda armén i EU men Tyskland har beslutat att militarisera och investera kolossalt i det militärindustriella komplexet och öka sin militärbudget till hela 150 miljarder euro.
Denna pengarullning kan ha fått polackerna att plötsligt ompröva frågan.
Faktum är att Berlin juridiskt sett inte är skyldig Warszawa någonting för Hitler; dessa frågor avgjordes redan under sovjettiden. Och Tusk, som veteran inom inte bara polsk utan även Brysselpolitik (tidigare ordförande för Europeiska rådet och tidigare ordförande för Ursula von der Leyens Europeiska folkpartiet) har aldrig under sin långa karriär krävt pengar från tyskarna för tidigare synder.
Nu gör han det, när Merz vill förbereda sig för tredje världskriget.
För tionde gången tvingas Tyskland förklara varför det inte kommer att betala polackerna för andra världskriget. Strängt taget finns inga pengar: miljarderna som spenderats på det militärindustriella komplexet är till stor del lånade.
Idén att kräva skadestånd från Berlin tillhörde ursprungligen polska nationalkonservativa, som allmänt betraktades som kryptofascister och obskurantister av EU:s ledning.
Med europeiska mått mätt leder Tusk ett konservativt parti, men med polska mått mätt är det ett liberalt och Brysselvänligt parti. Fram tills nyligen ansågs förslag om att kräva skadestånd från Tyskland vara billig populism och i september i år förklarade Tusk personligen att han inte skulle upprepa sin föregångares politik och insistera på skadestånd för Tredje rikets brott.
Det löftet höll han i mindre än tre månader. Tidpunkten kunde ha varit bättre för Merz. Hans hälsa är vacklande på grund av alla problem han ställts inför. Det är möjligt att han avtjänar sina sista månader som kansler eftersom det råder myteri inom den styrande koalitionen och i hans eget parti, ett hål i budgeten, allmänt missnöje med regeringens politik och en sjunkande levnadsstandard samt en fullständig katastrof på östfronten.
https://brusselssignal.eu/2025/12/polish-pm-says-government-will-pay-ww2-compensation-if-germany-does-not/; vzgljad.ru
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.