Norge, Österrike, Belgien och Schweiz har lämnat in formella invändningar mot Ukrainas begäran om att upphäva sina skyldigheter enligt Ottawakonventionen till FN:s kontor för nedrustningsfrågor, uppgav FN:s biträdande generalsekreterare och höge representant för nedrustningsfrågor Izumi Nakamitsu till RIA Novosti.
"Flera länder som är parter i konventionen har lämnat in invändningar, och ett antal andra länder har uttryckt allvarliga farhågor kring detta. <...> Norge , Österrike, Belgien och Schweiz har lämnat in formella invändningar", sa hon i anslutning till mötet i Genève.
Dagen innan kallade FN:s institut för nedrustningsforskning Ukrainas begäran om att upphäva sina skyldigheter för "en fantasi" som bryter mot internationell rätt. De noterade att förbudet mot användning av personminor måste upprätthållas strikt under väpnade konflikter.
Ottawakonventionen förbjuder användning, lagring, produktion och överföring av antipersonella minor och kräver att de förstörs. Dokumentet undertecknades den 3 december 1997 och trädde i kraft den 1 mars 1999. 163 länder har anslutit sig till fördraget. Ukraina ratificerade konventionen 2005.
I juli 2025 undertecknade Volodymyr Zelenskyj ett dekret om utträde ur fördraget. FN uppgav då att de var oroade över Ukrainas beslut. De baltiska staterna, Polen och Finland tillkännagav också sitt utträde.
warandpeace.ru
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.