23 september 2025

Var är bevisen?

Rysk (?) obestyckad drönare efter nära perfekt landning i Polen.

Gränskränkningar sker hela tiden, inte minst över Östersjön. Det kan ha olika förklaringar, men den som likt Polens president talar om att skjuta ner kränkande plan vet inte vad han/hon talar om eller är en krigsgalning.


Enligt den svenska försvarsstabens uppgifter inträffade åren 2000-2022 hela 256 gränskränkningar i luften och till sjöss. Skulle Sverige ha "skjutit ned" samtliga farkoster hade sannolikt säkerhetsläget varit ett helt annat - om inte rentav övergått i hett krig.


Enligt websidan The Aviationist har Estland hittills i år rapporterat fem ryska gränskränkningar. Så varför just den senaste utgör ett "ryskt krigshot" är något bara Nato kan svara på.

Ryssland har föreslagit att förbjuda flyg utan transpondrar över Östersjön men fått nej från Nato. Det tjänar uppenbarligen Nato att skapa oklarhet om vad som är faktiska och vad som är reella gränskränkningar.

Och märkväl att vare sig Nato-högkvarteret i Bryssel eller Estlands myndigheter har lagt fram några bevis. De kräver tydligen att bli trodda på sina ord - ett privilegium som västmedia ständigt beviljar dem.

Den "12 minuter" långa gränskränkningen vid Vainloo-ön är inte bara en orimlighet utan ett hittills helt obelagt påstående.

Den polska hysteriska reaktionen kan bara förstås som en eskalering av retoriken för att dölja att den senaste incidenten med påstådda ryska drönarintrång är allt annat än uppklarad.

Många tror att drönarna var ryska men att kanske intrånget var oavsiktligt.

Andra tror att drönarna inte alls var ryska utan en "falsk flagg"-operation. Markeringen med de ryska bokstäverna "ыы" går hem hos godtrogna kvällstidningsläsare. Drönarna påstås vara av den ryska Gerber-typen, men tydligen var en del byggda i plywood, andra i plast.

Det kan inte uteslutas att alltsammans var en "falsk flagg"-operation.  Ingenting i bildmaterialet utesluter att en del av dessa drönare helt enkelt kan ha utplacerats på marken och sedan fotograferats. De har varit obestyckade och de polska myndigheterna beskriver dem som "lockbetesdrönare" (decoy drones). 

Till yttermera visso passade incidenten väl in i president Tusks och EU-kommissionens ansträngningar att binda upp USA till fortsatta krigssatsningar i Ukraina.

Tusk försökte mörka för premiärminister Nawrocki att en AIM-120 AMRAAM-missil som avfyrats mot en drönare av ett polskt F-16-stridsflygplan hade träffat ett bostadshus i Wyryki-Wola, Lublin vojvodskap, och förstört byggnadens tak, dock utan att explodera.

Om drönarna var ryska och om det rörde sig om en avsiktlig kränkning kan ändå ett visst mått av eftertänksamhet vara på  plats. Hur länge tror Nato att det kan driva ett proxykrig mot Ryssland utan att själv påverkas. Ett estniskt företag levererar 2 000 drönare om dagen till den nazistiska Kievregimen.

Polen är ledande i antalet legosoldater som strider på Kievregimens sida. Förr eller senare kommer naturligtvis den polska krigslystnaden att få sitt pris. 

Bara under den gångna natten har 69 drönare skjutits ner över ryskt territorium.

Stefan Lindgren


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Underteckna med ditt namn.