I tisdags mötte USA:s president Donald Trump gulfstaternas ledare och andra arabiska och muslimska ledare för att diskutera situationen i Gaza.
Där presenterade Trump en fredsplan i 21 punkter som fått brett stöd. Men Nethanyahu motsätter sig den på viktiga punkter.
USA:s president Donald Trump har lovat arabiska och gulfstaternas ledare att inte tillåta Israel att annektera den ockuperade Västbanken, berättade källor med kännedom om saken för Al Arabiya. Hans sändebud för Mellanöstern, Steve Witkoff, avslöjade att en plan för fred i Gaza och regionen hade presenterats.
Planen lades fram under Trumps möte med arabiska och gulfstaternas ledare denna vecka i anslutning till FN:s generalförsamling i New York.
Regionala tjänstemän har upprepade gånger varnat för att varje annektering skulle kunna ytterligare underblåsa konflikten och äventyra normaliseringsavtal.
Steve Witkoff säger att planen "tar upp israeliska farhågor och även farhågorna hos alla grannar i regionen". "Och vi är hoppfulla, och jag skulle kunna säga till och med övertygade om, att vi under de kommande dagarna kommer att kunna tillkännage någon form av genombrott."
Arabiska och islamiska ledare tackade Trump för mötet och lyfte fram den "outhärdliga situationen i Gazaremsan", enligt ett gemensamt uttalande. Under mötet betonade ledarna behovet av att avsluta kriget, nå en omedelbar vapenvila för att säkerställa frigivningen av alla gisslan och tillåta humanitärt bistånd.
"De upprepade sitt åtagande att samarbeta med president Trump och betonade vikten av hans ledarskap för att avsluta kriget och öppna horisonter för en rättvis och varaktig fred", stod det i det gemensamma uttalandet.
De arabiska och islamiska staterna betonade också behovet av att säkerställa stabilitet på Västbanken och på Jerusalems heliga platser.
Israels regering, ledd av premiärminister Benjamin Netanyahu, har ständigt lovat att förhindra upprättandet av en palestinsk stat och har signalerat sin avsikt att utöka kontrollen över ockuperat territorium.
Arabstaterna och Gulfstaterna har pressat Washington – den främsta politiska och militära stödjaren av Israel, som ses som den enda sidan som kan avsluta Gazakriget – att ingripa och varnat för att annektering skulle kunna frysa de s k Abrahamsavtalen som förmedlades under Trumps första administration.
Förenade Arabemiraten, en viktig undertecknare, har öppet förklarat att en annektering av Västbanken skulle överskrida en röd linje för Abu Dhabi, vilket allvarligt skulle undergräva andan i normaliseringsavtalet.
Trumps plan föreskriver ett definitivt slut
på kriget, frigivning av gisslan och utplacering av muslimska ordningsstyrkor som tar över säkerhetsansvaret för Gaza efter Hamas. Israel har redan deklarareat att det kommer att motsätta sig turkisk trupp i Gaza, eftersiom Turkiet ses som "beskyddare av Hamas".
Gulfstaterna har lovat att stå för kostnaderna för Gazas
återuppbyggnad, men bara om USA garanterar att Israel låter bli att ockupera mark på Västbanken eller annektera Gazaremsan. Islams heliga platser i Jerusalem måste respekteras och det palestinska självstyret måste dpela en roll i Gazas framtid.
Inga av dessa villkor är acceptabla för den israeliska koalitionens extremistflygel. Om Netanyahu säger ja spricker hans regering.
"Varje gång, efter samtal med Netanyahu och dennes fixare, ministern Ron Dermer, har Trump backat och gett dem fria händer att fortsätta sköta Gazakriget utan amerikansk inblandning. Endast Trump kan tvinga fram ett slut på kriget, men utan omilda ekonomiska påtryckningar från Saudiarabien, Qatar och Arabemiraten skulle det förvåna om han fick något gjort denna gång heller", skriver DN:s Nathan Sachar.
Al Arabiya, DN
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.