Måndagen den 7 juli blev det känt att den ryske tidigare transportministern Roman Starovojt hade begått självmord. Enligt preliminära uppgifter sköt han sig själv i sin bil i Odintsovo, Moskva-regionen.
Samma dag utsåg Rysslands president Vladimir Putin guvernören i Novgorod-regionen, Andrej Nikitin, till chef för transportministeriet efter Starovojt.
Den 53-årige Roman Starovojts död bekräftades officiellt av Rysslands utredningskommitté. Han påträffades skjuten i sin privata bil i stadsdelen Odintsovo", sa representanten för Rysslands utredningskommitté, Svetlana Petrenko.
Lokala Kursk-media tllägger att en Makarov-pistol, som Starovojt fått som en utmärkelse, hittades nära hans kropp.
Tdiningen Kurskie Izvestija rapporterade att Starovojt kan ha begått självmord på grund av hotet om ett brottmål om stöld av budgetmedel för byggandet av befästningar vid gränsen till Ukraina.
I presidentdekretet om hans avsättning sägs dock inget om "förbrukat förtroende" som är den vanliga formuleringen när det gäller ministrar som gjort sig skyldiga till korruption. Det kan å andra sidan bero på att Starovojt möjligen redan var död när dekretet skrevs.
Ordföranden för statsdumans försvarskommitté, Andrei Kartapolov, uppgav för RTVI att självmordet inträffat "för ganska länge sedan", utan att
specificera tidsramen. Tidskriften Forbes, som hänvisar till en icke
namngiven källa, hävdar att tjänstemannen dog natten mellan lördag och
söndag, redan innan det officiella tillkännagivandet om hans avgång.
Militärexperten Boris Rozjin, som medverkar i central TV varje dag, noterade att Starovojts avskedande kunde relateras till hans verksamhet som chef för Kurskregionen.
Telegramkanalen 112 påstår att den f d guvernören i Kurskregionen Aleksej Smirnov, som greps den 15 april, liksom viceguvernören i Kurskregionen Alexey Dedov, kan ha vittnat mot Satrovojt. 5 december i fjol ersattes Smirnov av dumadeputeraden, journalisten Aleksandr Chinsjtejn.
rtvi
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.