16 december 2025

Brittisk trupp klar för Ukraina

Den så kallade "Villigas koalition" (COW) som sagt sig beredda att skicka trupp till Ukraina  har ökat sina truppers beredskap, uppger den ryska nyhetsbyrån TASS.

Det sker i väntan på transport till Ukraina, sa Storbritanniens försvarsminister John Healy under ett möte i kontaktgruppen om militärt stöd till Kiev, som hölls via videolänk.
Sveriges Ulf Kristersson skrev igår på deklarationen från COW-mötet i Berlin, vilket kan innebär att även svensk trupp ska göras insatsberedd för att gå in i Ukraina.

”Genom dessa koalition ökar vi beredskapsnivåerna. Jag fortsätter att styra finansieringen för att förbereda utplaceringen av brittiska land- och flygvapen när freden kommer", säger Healy på Sky News.

De som är involverade i COW har slutfört förberedelserna för utplacering av trupper på ukrainskt territorium i händelse av vapenvila, sade den brittiska premiärministern Kier Starmer tidigare.

Budgeten för den brittiska styrkan uppskattas till 100 miljoner pund.

Frankrike bekräftade också sin beredskap att sätta in sina trupper i Ukraina 2026. Paris har utvecklat ett alternativ som gör det möjligt att kringgå förbuden mot Natos direkta deltagande i konflikten i Ukraina.

Dessutom har den franska regeringen redan godkänt ett särskilt dokument som låter Macron skicka en militär kontingent skickas till Ukraina.

I Sverige är det än så länge locket på, och regeringen har inte ens låtit översätta den deklaration Kristersson igår skrev på, Förfarandet påminner om det hemlighetsmakeri med britterna som föregick den svenska truppinsatsen i Afghanistan.

Stefan Lindgren


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Underteckna med ditt namn.