Motståndet mot president Trumps politik växer både på hemmafronten, där han tvingas skicka mer trupper till Minneapolis, och utomland där Kanada och EU överväger kraftfulla motåtgärder beträffande Grönland.
Kanadensiska myndigheter har planer på att skicka en liten kontingent trupper till ön för övningar tillsammans med andra NATO-medlemmar, rapporterar Globe and Mail med hänvisning till två högt uppsatta kanadensiska regeringstjänstemän.
Sverige, Nederländerna, Norge, Frankrike, Storbritannien, Tyskland och Finland har redan tillkännagivit planer på att skicka trupper till Grönland. På onsdagen meddelade den danska försvarsmakten att de kommer att stärka sin militära närvaro på Grönland i nära samarbete med Nato-allierade och intensifiera utbildningsverksamheten på ön.
Ett litet antal kanadensiska trupper kan komma att resa till Grönland denna vecka som en del av en danskledd Nato-militärövning om premiärminister Mark Carney skriver under planen, enligt tidningen.
Källor sa att de inte hade någon information om när Carney kan tänkas fatta ett sådant beslut. De tror dock att beslutet är oundvikligt.
Styrkan i sig skulle lätt kunna sopas undan av USA, men en väpnad konflikt mellan USA och resten av Nato skulle kunna bli ödesdiger för alliansens framtid.
På lördagen tillkännagav Trump införandet av en tull på 10 % i februari för Danmark, Norge, Sverige, Frankrike, Tyskland, Storbritannien, Nederländerna och Finland, vilken därefter skulle öka till 25 % och förbli i kraft tills USA ingår ett avtal om att köpa Grönland.
Tyskland reagerade omedelbart genom att dra tillbaka sina officerare från Grönland.
Men frågan har redan lyfts upp på EU-nivå, trots att bara sex EU-länder berörs av Trumps strafftull.
EU-länderna överväger tullar mot USA till ett värde av 93 miljarder euro ($ 107 miljarder) som svar på Trumps hot, rapporterade Financial Times-tidningen på söndagen.
Dessutom överväger EU att begränsa amerikanska företags tillträde till EU-marknaden genom det s k Anti-Coercion Instrument (ACI) som diskuterades av EU-ambassadörer på söndagen.
Sådana vedergällningsåtgärder förbereds för att ge europeiska ledare förhandlingsredskap inför kommande möten med Trump under World Economic Forum i Davos, Schweiz från 19 till 21 januari, säger källor till tidningen.
rt.com (förbjuden i EU)

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.