06 mars 2026

Gårdagens Eko



Mödrar i Minab, Iran sörjer sin döda döttrar. Massakern på 165 elever och lärare inträffade 28 februari.

Idag 6 mars nämndes den för första gången i Dagens eko i Sveriges radio.

Iranska Mehr Agency sammanfattar 7 dagars krig.
Fatemeh Mohajenai, taleskvinna för Irans regering, säger att  390 bostäder, 528 kommersiella företag och 13 hälso- och sjukvårdscentraler har attackerats av de amerikansk-israeliska angriparna sedan krigsutbrottet i lördags.

Under attackerna har vissa idrottsanläggningar blivit måltavlor, inklusive sportkomplexet Azadi (Frihet) med 12 000 platser, som har varit värd för nationella tävlingar inom idrottsområden som volleyboll, basket och brottning.

Även sportkomplexet Be'sat  i södra Teheran och dess anläggningar har attackerats av USA och den sionistiska regimen, betonade hon.

Hon fortsatte med att säga att två kommuner har attackerats av landets fiender.

När det gäller skadorna på civila noterade regeringens taleskvinna att nio center som tillhör Röda Halvmånen har attackerats, vilket resulterat i döda och skadade människor.

Det är beklagligt att behöva säga att barn och unga vuxna står för cirka 30 procent av de martyrer som dödats i den amerikansk-israeliska aggressionen.

Kazem Gharibabadi, Irans biträdande utrikesminister för rättsliga och internationella frågor har klargjort att Islamiska republiken "inte riktar in sig på grannländer", efter rapporter om drönarattacker mot Nachitjevans internationella flygplats. Nachitjevan är en azerisk exklav i södra Armenien.

I en exklusiv intervju med AnewZ på torsdagen betonade Kazem Gharibabadi att Irans policy är att endast attackera sina motståndares militärbaser, inklusive USA och den sionistiska regimen.

”Eftersom vi från början har meddelat att om det finns några militärbaser i regionen och de används för att attackera Iran, så kommer vi att rikta in oss på dem. Så det var den policy vi har”, sa biträdande utrikesministern.

Han noterade att händelsen i Nachitjevan måste utredas.

Mehr Agency

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Underteckna med ditt namn.