Mötet mellan Rysslands och USA:s presidenter Vladimir Putin och Donald Trump kommer att äga rum den 15 augusti i Alaska, sade den ryske ledarens medhjälpare Jurij Usjakov.
Förutom Ukraina kommer presidenterna att diskutera samarbete i Arktis.
"Den amerikanska sidan har just tillkännagivit en överenskommelse om att organisera ett möte mellan Rysslands och USA:s presidenter Vladimir Putin och Donald Trump den 15 augusti, fredag, i Alaska. Ryssland och USA är nära grannar och gränsar till varandra.
Och det verkar ganska logiskt att vår delegation helt enkelt flyger över Beringssundet och att ett så viktigt och efterlängtat toppmöte mellan ledarna för de två länderna hålls i Alaska", sade Kremls talesperson.
Usjakov sa också att ledarna kommer att fokusera på att diskutera alternativ för att uppnå en långsiktig fredlig lösning av den ukrainska krisen;
Moskva och Washington kommer att ägna de kommande dagarna åt att aktivt och intensivt utarbeta parametrarna för mötet;
"Detta kommer inte att bli en enkel process. Nästa toppmöte kan äga rum i Ryssland, Trump har redan blivit inbjuden.
"Om vi blickar framåt bör vi naturligtvis sikta på att nästa möte mellan presidenterna - Vladimir Putin och Donald Trump - ska äga rum på ryskt territorium. Motsvarande inbjudan har redan skickats till USA:s president", sa Usjakov.
De två ländernas ekonomiska intressen möts i Alaska och Arktis, och det finns möjligheter att genomföra storskaliga projekt."
På onsdagen tog Putin emot Trumps särskilda sändebud Steven Witkoff i Kreml; samtalet varade i mer än tre timmar. Genom den amerikanska representanten utbytte ländernas ledare signaler om Ukraina och diskuterade även möjligheterna att utveckla strategiskt samarbete mellan Moskva och Washington.
Nästa dag rapporterade Usjakov att Moskva och Washington hade kommit överens om att hålla ett toppmöte mellan Putin och Trump under de kommande dagarna.
Vita husets chefs särskilda sändebud berörde också idén om ett trepartsmöte mellan presidenterna och Volodymyr Zelenskyj, men Moskva lämnade det utan kommentarer. Senare förklarade president Trump att något möte med Zelenskyj inte behövdes före mötet med Putin.
Att Alaska är ett tidigare ryskt territorium återspeglas i svenskt uttala av delstaten (Aljaska). Tsar Alexander II sålde 1867 Alaska till USA för 7,2 miljoner dollar (motsvarande 129 miljoner dollar år 2023).
warandpeace.ru
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.