President Trumps tal 1 april 2026 skulle kunna ha tagits för ett aprilskämt om inte verkligheten vore så förfärande: hot om att ödelägga en av världens äldsta civilisationer och högkulturer - och omfattande försök att förverkliga det hotet!
Trump hävdade att Iran var decimerat, men data visar att dess missilattacker har minskat sina attacker. Han sa att det skulle bli "lätt" att erövra Hormuzsundet med stöd från allierade.
Men han angav inget datum för det och inte heller vilka allierade han har i åtanke. Faktum, är att inte ett enda Nato-land stöder kriget.
Webbsidan ACLED, Data om väpnade konfliktplatser och händelser, uppger att efter en ökning av iranska attacker den 1 mars, till över 100 per dag, har antalet attacker minskat till 50 per dag, riktade mot viktiga amerikanska baser i Mellanöstern.
Experter säger att Iran har reserver och kan förbli ett motståndskraftigt hot trots en avmattning av attackerna.
Presidenten sa: ”Regimskifte var inte vårt mål. Vi sa aldrig 'regimskifte', men regimskifte har inträffat på grund av alla deras ursprungliga ledares död. De är alla döda.”
Efter den iranska högsta ledaren ayatolla Ali Khameneis död har dock hans son Mojtaba tagit över som den nya ayatollan. Det shiitiska prästerskapet med IRGC på marken fortsätter som tidigare, trots de amerikansk-israeliska attackerna.
Dagen före påstod Trump att Irans "nye president" är mer medgörlig. Sanningen är att det inte har varit något skifte på presidentposten i Iran. Detta falska påstående väcker oro om 79-åringens hälsa.
Trump hävdade att USA importerar "nästan ingen olja" via Hormuz och kommer inte att ta någon i framtiden.
Enligt uppgifter från US Energy Information Administration importeras 7 % av amerikansk råolja och 2 % av flytande petroleumprodukter via Hormuzsundet.
Att den importen kommer att upphöra verkar troligt.
Trumps påståenden om USA:s oljereserver är näst störst i världen är felaktigt. USA:s reserver kommer på 9:e plats och gasreserverna på 4:e plats. I själva verket är USA inte ens självförsörjande utan måste täcka 20 % av sina behov med importerade kolväten.
När presidenten tidigare på onsdagen fick frågan om sina planer för det mycket efterlängtade talet sa han att han planerade att berätta för alla "hur fantastisk jag är".
På en påsklunch i Vita huset sa han:
”Ikväll håller jag ett litet tal klockan nio, och i princip ska jag berätta för alla hur fantastisk jag är, vilket fantastiskt jobb jag har gjort, vilket fenomenalt jobb, vilket fenomenalt jobb jag har gjort”, sa Trump.
”Men allvarligt talat, om ni, om ni inte hade mig, om ni hade någon annan typ av president, skulle ni inte ha Israel.”
Beviset för puddingen ligger dock i ätandet. Börsen reagerade negativt på Trumps tal (till glädje för alla blankare).
Oljepriserna steg och aktierna föll. Priset på Brent-råolja handlades till cirka 100 dollar (75,50 pund) per fat innan presidenten började tala.
Efter talet hoppade Brent med 4,8 % till 106,02 dollar, medan West Texas Intermediate-olja steg med 4 % till cirka 104 dollar.
Källor: Hindustan Times m fl.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Underteckna med ditt namn.