Rikaste amerikanerna vann på krisen
Email This Article ... Printer Friendly ... Export to MS Word Document ... Export to plain text document ...
Filed under utrikes on Friday, November 06, 2009 by Author: red.

Rikaste amerikanerna vann på krisen
 

Under den värsta ekonomiska krisen sedan den stora depressionen har de 400 rikaste amerikanernas förmögenhet, enligt tidskriften Forbes, faktiskt ökat med 30 miljarder dollar.

 

Les Leopold är författare till "The Looting of America" och kommenterar i bl a Huffington Post den märkliga utvecklingen.

 

30 miljarder dollar är tillräckligt för att skapa 500 000 arbetstillfällen för lärare, skriver Leopold.

 

Tillsammans har de 400 rikaste 1,57 biljoner dollar i förmögenhet. Det är 1 597 miljarder dollar, ungefär tre gånger Sveriges BNP.

 

Denna förmögenhet - när 4 miljarder dollar per person – skulle räcka till att försäkra alla oförsäkrade amerikaner för de kommande tjugo åren eller mer.

 

Det är mer än tillräckligt för att erbjuda alla amerikanska barn college och universitet gratis, för evigt! skriver Leopold.

 

"I stället inledde vi ett storslaget experiment för att se vad som skulle hända om vi avreglerade finanssektorn och ändrade skattelagarna så att miljonärer kunde förvandlas till miljardärer. Och även efter att det försöket misslyckats på det mest spektakulära sätt tycks vårt system ha fastnat på samma avregleringsväg."

 

"Vi har våra 400 miljardärer, och vi har 29 miljoner arbetslösa och undersysselsatta amerikaner. Vi har en infrastruktur i spillror. Vi har en miljö i kris.... Och vi har den värsta inkomstspridningen sedan 1929."

 

En förmögenhetsskatt som slår till när någon samlat på sig mer än 100 miljoner dollar skulle vara en bra början. President Dwight "Ike" Eisenhowers extra skatt på bruttoinkomster över 3 miljoner dollar per år skulle också duga.

 

"Och snälla, låt oss inte kalla detta för socialism, nu när vi har satt hela finanssektorn på socialbidrag till en kostnad av över 13 biljoner dollar i bidrag och garantier."

 

USA:s årliga budget för behovsprövade program åt låginkomsttagare ligger på ca 350 miljarder dollar per år, eller knappt fyra procent av "socialhjälpen" till Wall Street.

 



This article has originated from: http://www.huffingtonpost.com/les-leopold/the-forbes-400-shows-why_b_306228.html&cp


Related Articles
There are no related articles.




Developed by Expinion.net